Rumień, wysypka, suchość skóry, duszności, stany podgorączkowe i ból w klatce piersiowej a ryzyko zachorowania na toczeń

Witam, chcialabym zapytac o to czy moge chorowac na toczen. Od sierpnia wystepuja u mnie objawy na twarzy w postaci rumienia, raz w formie motyla a raz zajmuja cala twarz z wysypka i suchoscia skory. Reszta ciala bez zadnych zmian, potem zaczely pojawiac sie stany podgoraczkowe max do 37.6, z czasem doszly dusznosci i bol w klatce piersiowej zwlaszcza w trakcie wysilku, bole i klocie serca, bole stawow i miesni, oraz ogolne oslabienie organizmu. Bd bardzo wdzieczna za wszelkie sugestie. Paola

Witam! Rumień na twarzy pojawiający się pod wpływem światła słonecznego jest tylko jednym z nieswoistych objawów tocznia. Pozostałe z prezentowanych przez Panią objawów również nie są swoiste i mogą pojawić się w przebiegu wielu jednostek chorobowych. Myślę że w tej sytuacji najrozsądniej będzie zgłosić się do lekarza rodzinnego który przeprowadzi bezpośrednie badanie i i zdecyduje o konieczności wykonania podstawowych badań krwi (morfologia z rozmazem, OB, CRP).