Ruszanie się zęba

Witam serdecznie. Mam pytanie dotyczące ruszającego się zęba (górna czwórka). Ząb rusza się troszkę,nie jest to jeszcze duże rozchwianie. Dodatkowym problemem jest to,że jest to ząb ukruszony (od wewnętrznej strony jamy ustnej) . W związku z tym mam pytanie czy takiego zęba da się jeszcze uratować przed wyrwaniem?Jakie są ewentualne alternatywy postępowania z takim zębem? Bardzo mi zależy by tego zęba w miarę możliwości uratować. Dziękuję z góry za odpowiedź.

Witam.
Może być klilka przyczn rozchwiania zęba ( jego złamanie, parodontoza, przewlekły czy ostry stan zapalny tkanek okołowierzchołkowych i inne). Żeby postawić odpowiednią diagnozę trzeba zrobić prześwietlenie zęba i obejrzeć go dokładnie. Zachęcam zatem do niezwłocznej wizyty u dentysty, który da Pani odpowiedź, czy ząb jest do uratowania.
Pozdrawiam
Krystyna Pikała

Witam ,
Czarno to widzę - proszę wykonać zdjęcie rtg ( warunek - jeżeli nie jest Pani w ciąży) i później dentysta oceni co się da z tym zrobić .Jeżeli tkanka kostna wokół niego jest OK a korzeń nie jest pęknięty to można jeszcze zęba uratować....
Lek.sto.Maria Hirchy-Żak

Niezbędne do dokładnej oceny jest przylegające zdjęcie RTG. Na zdjęciu będzie można dokładnie ocenić stan korzenia i otaczającej kości i wtedy okaże się czy można uratować tego zęba. Prawdopodobnie niewielkie rozchwianie jest spowodowane stanem zapalnym w kości. Leczenie kanałowe powinno rozwiązać problem i po wygojeniu kości ząb się ustabilizuje. Niezbędna jest konsultacja u stomatologa.