Ryzyko ciąży a tabletka awaryjna "po" i częste oddawanie moczu

Witam! 7.07.2012 roku doszło do krótkiego stosunku pomiędzy mną a moim chłopakiem. Trwał on 20 sekund. Do wtrysku nie doszło. Ja sama miałam dni niepłodne (choć nie mam regularnej miesiączki). W ciągu 12h wzięłam tabletkę escepelle. Zrobiłam już 3 testy i wyszły negatywne (1 zrobiłam po 6 dniach, 2 po 11, a 3 po 16), lecz boję się, gdyż boli mnie brzuch już od ponad tygodnia, gdy coś zjem lub przed posiłkiem (wszystko mi sie odbija). No i co 15 min. chodzę do ubikacji. Mama mówi, że może to być przyczyna zapalania pęcherza, oczywiście o niczym nie wie. Czy mogę być w ciąży? Proszę o szybką odpowiedź, bo bardzo się boję... I kiedy mogłabym zrobić test HCG czy w ogóle jest sens go robić?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Ryzyko zajścia w ciążę w opisanej sytuacji jest minimalne. Tym bardziej, że wzięła Pani tabletkę "po". Na przyszłość stanowczo odradzam stosowanie tej tabletki, jako formy antykoncepcji. Służy ona "ratowaniu" sytuacji nadzwyczajnych, jak pęknięcie prezerwatywy, nie powinna w żadnym razie być stosowana jako forma antykoncepcji. Co do testów, to dopiero ostatni z nich, wykonany w 16 dni po stosunku miał sens, tj. mógł już wskazać na ciążę, gdyby faktycznie do niej doszło. Poprzednie były wykonane zbyt wcześnie. Podobnie badanie na poziom beta HCG z krwi powinno już dać wynik pozytywny, gdyby była Pani w ciąży. Dla własnego uspokojenia może Pani zrobić takie badanie. Przy okazji przetrze Pani szlaki i nauczy się czegoś nowego. Wynik negatywny tego badania ostatecznie wykluczy ciążę. Brak okresu prawdopodobnie związany jest z wziętą tabletką "po", która rozregulowała Pani cykl. Dlatego jej ranie powinno być ostatecznością - powoduje ona poważne skutki uboczne. Pozostałe objawy jak częste oddawanie moczu czy ból brzucha mogą wskazywać na ciążę, ale tak jak pisałam, jest ona raczej mało prawdopodobna. Zapalenie pęcherza należy leczyć - proszę się udać do swojego lekarza rodzinnego. Pozdrawiam serdecznie!