Ryzyko ciąży po rezygnacji z plastrów hormonalnych

Witam! W marcu dostałam normalną miesiączkę po 28 dniach od krwawienia z odstawienia, w kwietniu przypadała ona na koniec miesiąca, nie pojawiła się jednak. Poszłam do lekarza, który dal mi luteinę, okres pojawił się jakoś 5 dnia od stosowania leku. W pierwszym dniu krwawienia nakleiłam plaster anty, jednak po 1,5 tyg. stosowania tej metody byłam zmuszona go oderwać, źle się czułam. Dokładnie 15 maja pojawiło się krwawienie z odstawienia. Teraz powinnam teoretycznie dostać miesiączkę 12 czerwca, jednak nadal jej nie ma. Każdy mój stosunek był zabezpieczony prezerwatywą, która nie uległa żadnemu uszkodzeniu. Proszę o poradę, czy to hormony z plastrów tak rozregulowały mój cykl? Czy powinnam się naprawdę zastanawiać na ewentualną ciążą? Chociaż nie stworzyliśmy sytuacji, która mogłaby zagrażać jej powstaniu. Wykonałam test ciążowy z moczu 12 dni od ostatniego stosunki i 7 dni po terminie spodziewanej miesiączki - wyszedł negatywny. Nie odczuwam również innych dolegliwości.

Witam! W opisanej sytuacji możliwość ciąży została wykluczona z dużym prawdopodobieństwem. Niestety z opisu wynika, że ma Pani za sobą nieregularną próbę stosowania antykoncepcji hormonalnej. Należy mieć świadomość, że antykoncepcja hormonalna bardzo silnie ingeruje w przebieg cyklu miesięcznego i naturalny rytm hormonalny. W związku z tym w miarę możliwości należy podchodzić konsekwentnie do stosowania tej metody antykoncepcji i nie przerywać w dowolnym momencie jej stosowania (chyba, że istnieją wyraźne wskazania np. silne działania niepożądane). Biorąc pod uwagę opis można przypuszczać, że przyczyną tej znacznej nieregularności cyklu może być właśnie zastosowana nieprawidłowo antykoncepcja. Oczywiście bardzo ważną kwestią jest regularność cyklu przed jakimkolwiek zastosowaniem antykoncepcji hormonalnej, w przypadku gdy wcześniej istniała już taka nieregularność wówczas można podejrzewać, że obecnie może również wystąpić. Proponuję skonsultować problem z ginekologiem w celu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości. Pozdrawiam serdecznie!