Ryzyko ciąży po stosunku bez zabezpieczenia i przy zapomnianej tabletce

Witam, od czterech lat przyjmuję antykoncepcję hormonalną. Pierwszego dnia trzeciego tygodnia (poniedziałek) zapomniałam wziąć tabletkę, wziełam ją następnego dnia razem z wtorkową, następnie w środę wzięłam tabletkę z 14-godzinnym opóźnieniem. Resztę tabletek brałam regularnie i niestety zrobiłam 7-dniową przerwę. W tym czasie stosowałam dodatkową metodę antykoncepcji, ale niestety ostatniego dnia 7-dniowej przerwy w nocy uprawiałam seks bez zabezpieczenia (niedziela). W poniedziałek wzięłam tabletkę z nowego blistra, a we wtorek dodatkowo wzięłam tabletkę po. Czy istnieje duże ryzyko zajścia w ciążę? Dodam, że w cztery dni po ewantualnym zapłodnieniu robiłam test (wiem, że to za wcześnie), wyszedł on negatywnie. Proszę o odpowiedź.

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Na podstawie Pani opisu, zajście w ciążę wydaje się małoprawdopodobne, ale też nie można stwierdzić, że jest niemożliwe. Tak jak Pani sama przyznaje - test ciążowy wykonany 4 dni po ewentualnej dacie koncepcji jest bezwartościowy. Oczywiście zajście w ciążę jest przeciwwskazaniem do kontynuowania antykoncepcji hormonalnej.

Proponuję powtórzenie testu ciążowego najwcześniej 7 dni (w testach najnowszej generacji), najlepiej 10 dni od dnia opisanej sytuacji.

Serdecznie pozdrawiam!