Ryzyko ciąży przy stosowaniu prezerwatywy

Ostatnio uprawiałam seks z moim chłopakiem. Używamy prezerwatyw i bardzo uważamy przy zakładaniu ich. Po stosunku mój partner zawsze sprawdza prezerwatywę, czy jest cała. Jeszcze ani razu nam nie pękła. Miesiączki cały czas mam nieregularne. Czasami są co 27 dni, kiedy indziej co 25 dni a czasami nawet i co 32 dni. Licząc ostatnie 2 miesiące z rzędu, miałam miesiączkę co 27 dni. Okresu w takim razie spodziewałam się około 19 listopada. Co prawda dzisiaj jest dopiero 21 listopada, ale nie mam żadnych bóli piersi, ani wyprysków na twarzy, tak jak co miesiąc przed miesiączką. Mam egzaminy w szkole, więc trochę się stresuje. Stresuję się też tym, że spóźnia mi się miesiączka. Ostatni stosunek miał miejsce z 17. na 18. listopada w nocy. Czy powinnam zrobić test ciążowy? Planowałam poczekać do końca tego miesiąca i jeżeli miesiączka nie przyjdzie, zrobić test. Ale ile dni po stosunku najlepiej jest zrobić test ciążowy, aby wynik był jak najbardziej wiarygodny?

Witam serdecznie! W przypadku nieregularnych cykli wyliczenie dni płodnych jest stosunkowo trudne. Najdokładniejsze informacje w takich sytuacjach daje obserwacja śluzu. Przy podanej długości cykli, dni płodne przypadają na 5-21 dzień cyklu. Trudno jednak stwierdzić, ile dni będzie trwał bieżący cykl i kiedy będzie miała miejsce owulacja. W Państwa sytuacji, kiedy wszystkie stosunki były zabezpieczone prezerwatywą ryzyko ciąży jest stosunkowo niskie. Ryzyko to rośnie wraz z niestosowaniem się do zasad podanych przez producenta, np. zakładania prezerwatywy w trakcie, a nie na początku zbliżenia. Wydaje się, że ostatni przytoczony stosunek miał miejsce w trakcie dni niepłodnych, a zatem test ciążowy będzie można wykonać już za kilka dni. Wiarygodne wyniki domowych testów ciążowych można uzyskać po 14 dniach od zbliżenia (warto wykonać go z porannej porcji moczu) lub 8 dni w przypadku wykonywania testu z krwi. Pozdrawiam