Ryzyko dziedziczenia kamicy nerkowej

dzień dobry. moja mama cierpi na kamienicę nerkową. jakie istnieje prawdopodobieństwo, że też będę mieć kamienie nerkowe? czy tendencja jest dziedziczna?

Istotnie, są dane, że kamica dróg moczowych jest jedną z chorób występujących rodzinnie. Dziedziczy się defekty przemiany fosforanowo-wapniowej sprzyjające kamicy (około 35% chorych). Pozdrawiam rh