Ryzyko dziedziczenia skłonności do nowotworów jelita grubego

Mam 29 lat, tyle lat miała moja mama gdy zachorowała na raka jelita grubego. (po 7 latach zmarła). W rodzinie nie było innych przypadków raka, w rodzinie taty wogóle, w rodzinie od strony mamy raka piersi miała siostra dziadka. Tak to nie było zachorowań. Ja się czuję dobrze, nie mam kłopotów zdrowotnych, ale boję się kolonoskopii. Mam pytanie, czy powinnam mimo to ją zrobić? Jak bardzo duże ryzyko nade mną ciąży, czy to już wyrok?

Nie, to zdecydowanie nie wyrok. Przy nowotworze jelita grubego największą rolę odgrywa dieta. Jeśli będzie Pani jadła dużo błonnika, piła wodę mineralną i jadła niewiele mięsa, wędlin, podrobów, a także alkoholu to ryzyko zachorowania znacząco spada.
Jednak badanie będzie Pani musiała wpisać na listę badań profilaktycznych i radziłabym je zrobić dla spokojnego snu :)

Pozdrawiam
http://food-diet.pl/