Ryzyko operacji na tętnicę podobojczykową ze skrzepliną

Witam Doktorze! czy musi być konieczna operacja na tętnicę podobojczykową ze skrzepliną 1 cm. Miałam już stentowanie tętnicy wspólnej lewej, a teraz jest podobojczykowa zatkana 80%, TK wykazało taki wynik, zresztą już jestem zapisana na oddział we Wrocławiu na 09 grudnia tego roku, a ja się bardzo boję. Czy ta operacja jest niebezpieczna proszę mi odpisać. Pozdrawiam serdecznie.

Niestety tętnica jest znamiennie przewężona hemodynamicznie. Musi zostać zoperowana, bo w każdej chwili może dojść do nagłego uniedrożnienia tej tętnicy z pełnymi objawami ostrego niedokrwienia głównie w zakresie kończyny górnej. Ryzyko samej operacji jest znacznie mniejsze niż pozostawienie tego zwężenia bez leczenia operacyjnego. Zawsze istnieją jakieś powikłania operacji tego typu głównie mogące doprowadzić właśnie do zatkania tego naczynia w czasie zabiegu lub przebicia go. Jednak takie ryzyko jest minimalne. Proszę się nie martwić tylko zoperować się.