Ryzyko ponownej operacji kręgosłupa przy bólu podczas schylania

Witam, mam 26 lat i w lutym miałem zabieg usunięcia dysku najprawdopodobniej l5/ S1 bez wstawiania implantu,przepuklinę jądra miażdżystego,rwę kulszową itd. przed zabiegiem największy ból odczuwałem w jądrze wręcz nie do wytrzymania, następnie ból promieniował aż do kostki lewej nogi, w tej chwili od czasu do czasu odczuwam miejscowo ból właśnie np. podczas schylania właśnie w jądrzę i tutaj mam pytanie czy może mi grozić kolejna operacja? z góry dziękuję.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Najpełniejszą informację może Pani uzyskać od lekarza, który przeprowadzał operację. To on podjął decyzję o niestosowaniu implantu w oparciu o ocenę kręgosłupa w trakcie operacji. Brak implantu, który jest ciałem obcym w organizmie, nie musi oznaczać konieczności powtórnej operacji. Warto jednak wykonać badania obrazowe w celu uwidocznienia obecnej przyczyny bólu. Do uniwersalnych wskazówek odnośnie stylu życia po takim zabiegu należą: unikanie pracy w pozycjach wymuszonych i podnoszenia ciężkich przedmiotów, dbanie o prawidłową masę ciała, noszenie płaskiego i stabilnego obuwia oraz spanie na odpowiedniej twardości materacu.