Ryzyko powtórnego wystąpienia zawału serca

Czy bedac po zawale powaznym 8 lat temu i majac niedawno stan przedzawalowy, mozna miesiac po tym stanie przedzawalowym normalnie funkcjonowac?Pytam w imieniu kogos bliskiego, kto caly czas sie boi,ze gdzie nie pojedzie, to tam umrze. Boi sie przejechac 1000km, cala Polske, co dawniej czynil czesto. ma 62 lata...Czy sa przeciwskazania do tego? On twierdzi,ze lekarz mu zakazuje , ale ja sadze,ze to objaw hipochondrii i celowe zmyslania dla innych.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, ryzyko powtórnego zawału zależy od przyczyny pierwszego zawału, rozmiaru uszkodzeń mięśnia sercowego, stanu chorego. Przede wszystkim ważna jest rehabilitacja chorego i poprawienie stanu ogólnego + kontrolowanie choroby. Rzeczywiście, osoba, która przebyła zawał może bać się jego wystąpienia, zwłaszcza podczas podróży w miejscu oddalonym od pomocy lekarskiej. Ze strachem mogą wiązać się emocje i stres, który również zwiększa ryzyko powtórnego zawału. Bliskiej osobie można jednak pomóc, przekonując ją, że również w innych częściach Polski, lub krajach Unii Europejskiej może liczyć na tak samo fachową pomoc w przypadku zawału, jak w miejscu zamieszkania.