Ryzyko przeniesienia opryszczki na kobietę w ciąży

Witam! Moja synowa jest w 7-miesiącu ciąży - wczoraj wyskoczyła mi malutka opryszczka wargowa. Czy mogę odwiedzić w Święta moja synowa nie zagrażając jej zarażeniem? Jak nie doprowadzić do zarażenia? Czy opryszczka na ustach jest groźna dla ciąży? Święta jutro - proszę bardzo o odpowiedź, bo nie wiem co robić - wnusie czekają na mnie i prezenty! Pozdrawiam i życzę spokojnych Świąt! Maria

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Myślę, że może Pani spokojnie odwiedzić synową. Po prostu należy unikać kontaktu takiego jak całowanie, korzystanie z wspólnych sztućców, szklanek, czyli normalne działania podejmowane wtedy, kiedy my mamy opryszczkę i chcemy uniknąć "przeniesienia" jej na innych. A jeśli chodzi o to czy opryszczka jest niebezpieczna w czasie ciąży to postać wargowa opryszczki nie stanowi zagrożenia. Pozdrawiam!