Ryzyko rozwoju zaćmy i jaskry

Witam, choruje na zaćmę i jaskrę wrodzoną w 1 oku. Chciała bym się dowiedzieć jak wygląda ryzyko rozwoju tych chorób, gdybym zdecydowała się zajść w ciąże. Czy są jakieś statystyki lub przewidywania co do dziedziczność tych schorzeń?

Jeżeli ma Pani zaćmę wrodzoną w obu oczach, to jest możliwe zę to postać dominująca i dziecko ją może odziedziczyć. Jaskra natomiast jest dziedziczona ponad 24 genami, to nie można określić ,jakie jest prawdopodobieństwo odziedziczenia przez potomstwo.Poradnie genetyczne są w Szczecinie i Poznaniu.Pozdrawiam