Ryzyko uzależnienia od Diazepamu

Witam .Mam na imię Joanna i mam 35 lat.Mieszkam w UK.Tutaj lekarz przepisal mi Diazepam na dolegliwości nerwicowe 3 razy dziennie po 2mg,w razie potrzeby.Ja przyjmuje tylko 1 tabletke co drugi dzień gdyż boje się uzależnienia.Prosze mi powiedzieć ,czy biorac wlasnie tak tabletke jak biore ja ,mogę się już uzaleznic?(biore je od tygodnia).Objawy mijaja zaraz po zazyciu tabl.jednak wieczorem wracają...Dziękuję za odpowiedz.Pozdrawiam...

Lek. Renata Ĺawniczek-KamiĹska

Witam,
Diazepam należy do grupy benzodiazepin. Działa szybko i długo ,ale niestety może powodować uzależnienie. Benzodiazepiny powinny być stosowane wyłącznie doraźnie , nie dłużej niż 2 tygodnie, a w wyjątkowych sytuacjach do miesiąca. Radziłabym udać się do lekarza psychiatry celem zmiany leczenia przewlekłego.

Pozdrawiam

Jeżeli będzie Pani zażywała zgodnie z zaleceniami lekarza nie powinno się nic wydarzyć. Natomiast prawdą jest, że lek może uzależniać. Dlatego proszę brać tylko dawki ustalone z lekarze. Dobrze, że jest Pani ostrożna.