Ryzyko wad wrodzonych i genetycznych, w tym zespołu Downa

Witam ,urodziłam dziecko w wadą układu moczowego ,a dokładnie z zastawką cewki tylnej .Wada nie została stwierdzona w ciąży i chyba dlatego nie dało się uratować jednej nerki.A moje pytanie brzmi czy powodem takiej wady mógł być rezonans magnetyczny z kontrastem na samym początku ciąży i czy w kolejnej ciąży istnieje zwiększone ryzyko wad wrodzonych i genetycznych w tym zespołu Downa.Jakie powinnam wykonać badania przed kolejną ciążą

Tak samo, jak nie da się ocenić ryzyka wad u kolejnego płodu - ryzyko jest populacyjne