Ryzyko wystąpienia alergii na miedź po założeniu wkładki wewnątrzmacicznej

Dzień dobry, byłam wczoraj u ginekologa na konsultacji w sprawie antykoncepcji. Ze względu na historię chorób w rodzinie w grę wchodzi tylko antykoncepcja mechaniczna. Rozważam wkładkę. Dziś pojawiły mi się nowe pytania, dlatego piszę - skąd mogę wiedzieć, czy mam uczulenie na miedź (mam uczulenie na tanią biżuterię, ale nie każdą)? Jak będzie objawiać się uczulenie na miedź po założeniu wkładki z jonami miedzi? Czy w ogóle są wkładki mechaniczne bez miedzi (niehormonalne)?

Piotr Pilarski

Miedź jest jonem standardowo dodawanym do wkładek. Warto byłoby zrobić próbę prowokacyjną z miedzią oraz z jonami miedzi.

Pozdrawiam.