Ryzyko wystąpienia raka złośliwego skóry

u mojego ojaca właśnie zdiagnozowano złośliwego raka skóry,który zrobił przezuty do oka,ja jestem bardzo do niego podobna tez mam jasna karnacje i niebieskie oczy i tak jak ojciec mam stygmatyzm,od kilku lat opalam sie na solarium przez okres lata bardzo intensywnie,czy mam powinnam zrobic jakies badania?

Lek. Magdalena Pikul

Witam. Pani styl życia i karnacja narażają Panią na czerniaka. Niestety nie ma badań przesiewowych w kierunku tego nowotworu. Proszę bacznie obserwować zmiany barwnikowe na swoim ciele i jeśli któraś Panią zaniepokoi (zmiana nieregularna, nierównomiernie zabarwiona, z zaczerwienieniem dookoła)- zgłosić się do lekarza.