Ryzyko wystąpienia schizofrenii u dzieci po obciążeniu ze strony ojca

U 12 letniego syna mojego męża zdiagnozowano tydzień temu schizofrenię paranoidalna (F 20.0). Jestem obecnie w 8 tyg ciąży bliźniaczej, czy naszym dzieciom też może to grozić. Nadmienię iż brat matki męża też cierpi na schizofrenię.

Witam,
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Myślę, że jest 50% szans na zachorowanie jak i na zdrowie. Nie jest powiedziane, że dzieci muszą zachorować. Dobrze jest jednak zacząć myśleć pozytywnie, bo martwiąc się o takie rzeczy w ciąży naraża pani siebie i dzieci na stres, który może mieć równie duże konsekwencje jak choroba. Ważne jest aby pani miała spokój w tak ważnym czasie, jakim jest okres ciąży.
Pozdrawiam

Szanowna Pani nie jestem lekarzem psychiatrą, a zapewne lekarz odpowiedziałby na to pytanie w bardziej wyczerpujący sposób. Pozwolę sobie jednak na przytoczenie fragmentu z podręcznika do psychiatrii pod red. A. Bilikiewicza:
" Zaburzenia schizofreniczne występują niekiedy rodzinnie, a czynniki dziedziczne wywierają na ujawnienie schizofrenii istotny wpływ, choć bez jednoznacznej determinacji. Dlatego twierdzenie, iż schizofrenia jest chorobą dziedziczną, wydaje się w świetle znanych faktów nieuzasadnione
Występowanie rodzinne - ryzyko zachorowania w rodzinie chorego jest wyższe niż w populacji ogólnej i zależy od stopnia pokrewieństwa ("dawki wspólnych genów"), co wskazuje na rolę czynników dziedzicznych. Jednak większość (60-80%) krewnych osób chorych nie choruje na schizofrenię, a zachowania rodzinne nie są homotypowe - występują różne postaci choroby, a także inne psychozy i zachowania niepsychotyczne."

Podręcznik podaje procentowe ryzyko zachorowania:
- przyrodnie rodzeństwo 6%
- wujkowie/ciotki 2%

Podsumowując, ryzyko wystąpienia choroby istnieje, ale nie ma przesłanek mówiących, że to choroba dziedziczna.
Ciąża to czas, gdy stres i długotrwały niepokój nie są czynnikami sprzyjającymi i mogą niekorzystnie wpłynąć na Panią i Dzieci.
Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego.
Ewa Mioduska