Ryzyko wystąpienia zespołu długiego QT po długotrwałym przyjmowaniu leku zawierającego opipramol

Witam. Niedawno przeczytałem, że opipramol (czyli m.in. pramolan) może prowadzić do tzw. zespołu długiego QT. W zwiazku z tym chciałem zapytać, jakie jest ryzyko wystąpienia tego schorzenia? Dodam, że biorę go od ponad 5 lat i nigdy mi nie szkodził, ale mam pewne obawy co do dłuższego stosowania tego leku. Proszę o odpowiedź, bo bardzo mi na tym zależy.

Wydłużenie odcinka QT nie jest zależne od czasu przyjmowania leku. Występuje u osób z predyspozycją do tego objawu ubocznego. Wystarczy zrobić badanie ekg, by stwierdzić czy wszystko jest w porządku. Wiele leków wydłuża QT, nie jest to jednak powszechne i Pramolan jest bardzo bezpiecznym lekiem.