Ryzyko wznowy torbieli jajników po usunięciu

Witam. Tydzien temu mialam operacje, ciecie nad spojeniem lonowym. Bylo to usuniecie torbieli z jajnikow. Na lewym jajniku byla torbiel krwista 5cm a na prawym jajniku torbiel 8cm podkrecajaca sie. W tel chwili jestem jeszcze na antybiotyku. Mam 18 lat. Boje sie zrostow. Czy te torbiele sie odnowia. ? Dowiedzialam sie, ze w rodzinie mojego Taty siostra miala, torbiele, miesniaki. Miala usuniete je w wieku 50 lat. Ja mam 18 czy moge miec to po niej. ? Chce byc Mama, czy to zagraza. ?

Milena Lubowicz

Każda operacja zwiększa ryzyko zrostów. Nie można odpowiedzieć jednoznacznie czy torbiele się odnowią. Może się tak zdarzyć, ale nie musi. Jeżeli jajniki nie zostały usunięte to oczywiście szansa na ciążę jest, trudno mi się wypowiedzieć jaka duża, gdyż nie wiem dokładnie jak rozległy był zabieg. Proponuję porozmawiać ze swoim ginekologiem.
Pozdrawiam

Małgorzata Panek

Powstawanie zrostów po zabiegu jest sprawą indywidualną.
Torbiele jajników mogą się ponownie pojawić, zwłaszcza w przypadku zaburzeń hormonalnych np. PCOS. W zależności od ilości torbieli , mogą mieć one wpływ na płodność.
Proszę skonsultować się ze swoim ginekologiem i pamiętać o regularnych kontrolach.
Pozdrawiam