Ryzyko zachorowania na chorobę psychiczną a skłonności genetyczne

Czy jest duże prawdopodobieństwo, że zapadnę na chorobę psychiczną. Mój brat jest schizofrenikiem paranoidalnym, moja mama cierpi na depresję dwubiegunową. w dalszej rodzinie też przytrafiły się choroby psychiczne. Ja sama miałam problem z zaburzeniami emocjonalnymi, jestem po psychoterapii , czuję się dobrze ale ogólnie chciałabym zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Tylko w jaki sposób mogę to zrobić?

Witam,
Może Pani kontynuować psychoterapie podtrzymującą, zadbać o wsparcie ze strony ważnych dla Pani osób, wyrażać i uświadamiać sobie emocje.. Jednak to , że w rodzinie występowały choroby psychiczne nie oznacza, że Pani zachoruje!
Pozdrawiam
Aleksandra Tyszka

Witam Panią Serdecznie,

Gratuluję świadomego podejścia w zadbaniu o Siebie.

W przypadku zachorowalności genetycznej, to tylko 30 % to genetyka.
70% to profilaktyka poprzez odpowiedni styl życia, czyli odpowiednie odżywianie, przyjmowanie mikroelementów, aktywność fizyczna, zmiana przekonań, zmiana myślenia.

Pomocne są techniki relaksacyjne, techniki uważności, logoterapia.
To o czym myślimy, to przyciągamy.

Życzę Szczęścia w polepszaniu życia,
Irena Mielnik-Madej