Ryzyko zachorowania na kiłę podczas seksu oralnego

Dzień dobry! Chciałem się dowiedzieć kilku rzeczy dotyczących kiły: 1. Jakie jest prawdopodobieństwo zachorowania na kiłę podczas seksu oralnego, mam na myśli osoby heteroseksualne i ile takich przypadków wykrywa się w Polsce? 2. Czy można zarazić się kiłą, jeśli nie widać u partnerki żadnych objawów tej choroby? 3. Czy w razie zachorowania na kiłę osoba chora może uczestniczyć w codziennych zajęciach, np. chodzić na uczelnię czy do pracy? Pozdrawiam.

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Odpowiadając na pytanie:

1. Trudno określić liczbowo ile przypadków wykrywa się w Polsce rocznie ale od 2005 roku na kiłę nabytą zachorowało ok. 613 osób, jest to liczba stale rosnąca. Do zakażenia może dojść poprzez kontakt seksualny czyli stosunek pochwowy, analny lub oralny. Czasami nawet poprzez pocałunek, kiedy u osoby chorej obecne są zmiany kiłowe w gardle. Jeżeli w kontakcie intymnym z osobą chorą nie użyjemy prezerwatywy ryzyko zakażenia jest duże.

2. Tak może, gdyż kiła ma różne stadia zaawansowania i we wczesnym etapie choroby mimo obecnych krętków kiły nie ma widocznych objawów. Pierwszy objaw może pojawić się ok. 3 tygodnie od zakażenia.

3. Osoba zakażona może prowadzić normalny tryb życia, ale musi poddać siebie i partnera leczeniu. Leczeniem jest antybiotykoterapia.

Pozdrawiam!