Ryzyko zajścia w ciążę 4 dni po skończonej miesiączce

Dzień dobry! Mam taki problem i zwracam się do Państwa o pomoc. Otóż współżyłam kilka razy ze swoim chłopakiem. 4 dni po skończonej miesiączce bez żadnego zabezpieczenia - on kończył we mnie. Czy mogło dojść do zapłodnienia? Ostatnią miesiączkę miałam 27 września. Średnia długość cyklu miesięcznego to 28-29 dni. Wychodzi na to, że miałam dni płodne, ale różnie to bywa. Proszę o pomoc.

Witam serdecznie!

Ryzyko ciąży istnieje właściwie w przypadku każdego zbliżenia bez zabezpieczenia. Jak słusznie Pani zauważyła, nigdy nie wiadomo, czy w danym cyklu nie dojdzie do zadziałania czynników wpływających na długość cyklu, a zatem i owulację.

W Pani przypadku do zbliżenia doszło na przełomie dni płodnych i niepłodnych lub na samym początku dni płodnych. Rozbieżność ta wynika z braku informacji na temat długości krwawienia miesięcznego. W obecnej sytuacji na pewno należy liczyć się z ryzykiem ciąży, choć na pewno jest ono znacznie niższe, niż gdyby do zbliżenia doszło za 2-3 dni.

W obecnej sytuacji należy odczekać co najmniej 14 dni i wykonać kontrolny test ciążowy.

Pozdrawiam