Ryzyko zajścia w ciążę mimo stosowania antykoncepcji hormonalnej

Witam! Od 5 lat zażywam tabletki hormonalne antykoncepcyjne Jeannine. Okres w związku z tym mam bardzo regularny. W niedzielę dostałam okres i trwał on do czwartku. W piątek powinnam zacząć kolejne opakowanie, natomiast tabletek nie wzięłam aż do poniedziałku, a w sobotę współżyłam z mężem. Czy jest możliwe, żebym zaszła w ciąże po tak krótkim czasie niezażywania tabletek? Dodam, że choruję na PCO i oczywiście nie rozpoczęłam kolejnego opakowania tabletek w związku z powyższymi obawami. Proszę o odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Może Pani zajść w ciążę, ponieważ w wyniku nieprzyjmowania tabletek przez okres dłuższy niż 7 dni mogło dojść do owulacji. To, że ma Pani PCOS, nie ma tu większego znaczenia. Jeśli rozpocznie Pani teraz przyjmowanie tabletek, z opóźnieniem, to również przez pierwsze 7 dni stosowania ich powinna Pani wstrzymać się od współżycia lub stosować dodatkowe zabezpieczenie, gdyż ryzyko jajeczkowania nadal jest w tym okresie zwiększone. Lepiej jednak byłoby wstrzymać się z tabletkami do wyniku testu, który należy wykonać za ok. 2-3 tygodnie.

Pozdrawiam serdecznie!