Ryzyko zajścia w ciążę po stosunku przerywanym w dni płodne

Witam, chciałbym zapytać czy jest duża możliwość zajścia w ciążę mojej dziewczyny. Ostatni okres miała 30.10. W pierwszy dzień płodny, czyli 10.11 parę razy włożyłem penisa do jej pochwy, nie przerwałem błony od razu, poczuła ból i się wycofałem. Boli ją brzuch jeden dzień, piersi są wrażliwe na dotyk, tak jak przed okresem. Czy jest możliwe, aby była w ciąży i jakie jest prawdopodobieństwo? Dodam, że później doszedłem na zewnątrz dość szybko i normalnie po raz pierwszy tego dnia żadnych zabaw wcześniej nie było. A chciałem zapytać czy jakby moja dziewczyna zaczęła stosować tabletki, później mogłaby mieć problem z zajściem w ciążę? Mamy już po 22 lata i powoli planujemy wspólne życie. Dziękuję za odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w opisanej sytuacji jest raczej niskie, choć nie można tego wykluczyć. Pana partnerka była prawdopodobnie w tzw. okresie płodnym, a więc ewentualna obecność nasienia w jej drogach rodnych może przyczynić się do zapłodnienia. Nie mnie jednak oceniać szansę takiego zdarzenia. Proszę pamiętać, że stosunek przerywany jest jedną z najmniej skutecznych metod antykoncepcyjnych, myśląc poważnie o planowaniu rodziny należy się jej wystrzegać. Jeśli w oczekiwanym okresie nie dojdzie do miesiączki, rozsądne będzie wykonanie testu ciążowego. Co do tabletek antykoncepcyjnych to szczegółowych informacji powinien udzielić Państwu lekarz ginekolog, który je ewentualnie przepisze. Same tabletki nie powinny utrudniać zajścia w ciążę w przyszłości, mogą natomiast maskować pewne zaburzenia hormonalne, które normalnie mogłyby być leczone, przez co w przyszłości zapłodnienie może być utrudnione lub niemożliwe. Tabletki, przez swoją skuteczność i łatwość stosowania, odkładają zwykle moment decyzji o dziecku w czasie, gdzie w późniejszym wieku trudniej jest zajść w ciążę. Tak więc ich wpływ na przyszłe szanse posiadania zdrowych dzieci jest raczej niebezpośredni. Należy pamiętać jednak, że używanie antykoncepcji hormonalnej wiążę się z ryzykiem wystąpienia całego szeregu innych powikłań i efektów niepożądanych, z których niektóre mogą być groźne dla zdrowia Pana partnerki.

Pozdrawiam serdecznie!