Ryzyko zajścia w ciążę podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych i antybiotyku

Witam. Biore tabletki D... Ostatnio zaczęłam zażywać antybiotyk, który obniża skuteczność antykoncepcji, równocześnie z pierwszą tabletką D... po 7-dniowej przerwie. Antybiotyk przyjmowałam przez 6 dni. Jaka jest szansa, że zaszłam w ciążę? Dodam, że nie stosowliśmy dodatkowych zabezpieczeń i choruję na PCO.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam! Ryzyko ciąży w opisanej sytuacji jest dosyć spore (choć faktem jest, że kobiety z PCO "mają trudniej", jeśli chodzi o zajście w ciążę...). Najlepiej by było, gdyby stosowała Pani prezerwatywę przez cały ten cykl, podczas 7-dniowej przerwy po nim i najlepiej przez pierwszych 7 dni nowego cyklu... Powinna Pani wykonać test ciążowy - antykoncepcja hormonalna jest szkodliwa dla płodu i w razie jakichkolwiek wątpliwości należy ją wykluczyć (test ciążowy warto wykonać kilka razy w odstępach tygodniowych, żeby mieć większą pewność).

Pozdrawiam!