Ryzyko zajścia w ciążę przy plamieniu

Witam! W piątek (tj.21 styczeń) wzięłam 12 tabletkę (o godzinie 21.30, zazwyczaj przyjmuję ok 19) 1 opakowania N****, a mój chłopak skończył we mnie zanim wzięłam 12 tabletkę, jednak mam obawy ponieważ od czasu pierwszego dnia przyjmowania tabletek (1 dzień miesiączki). Miałam normalne krwawienie przez ok 7 dni a do dziś mam brązowe plamienie. Czy mogę czuć się bezpieczna? No i czy podczas 7-dniowej przerwy w przyjmowaniu tabletek (w czasie kiedy powinna pojawić się "miesiączka") mogę uprawiać seks bez zabezpieczenia oraz bez obawy zajścia w ciążę? Oczywiście zdaję sobie sprawę z ryzyka złapania chorób przenoszonych drogą płciową, lecz mam stałego partnera i oboje jesteśmy zdrowi. Pozdrawiam!
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Plamienia międzymiesiączkowe są częstym działaniem niepożądanym w pierwszych miesiącach stosowania antykoncepcji hormonalnej. Nie mają one jednak wpływu na skuteczność antykoncepcji, więc bez obaw możesz zrezygnować z dodatkowych metod zabezpieczenia.
Opóźnienie do 12 godzin także nie wpływa na działanie tabletek.
W czasie 7dniowej przerwy także będziesz całkowicie zabezpieczona, ale pod warunkiem, że w 8 dniu jej trwania rozpoczniesz kolejne opakowanie. Jeżeli będziesz chciała zrezygnować z tej metody zabezpieczenia radziłabym stosować prezerwatywę od dnia przyjęcia ostatniej tabletki.

Pozdrawiam.