Ryzyko zajścia w ciążę w trakcie brania tabletek antykoncepcyjnych

Witam! Rozpoczęłam pierwsze opakowanie tabletek w 5 dniu cyklu (wcześniej brałam Yasminelle, teraz Pani doktor zmieniła mi na Mercilon), a do stosunku doszło w szóstym dniu przyjmowania tabletek bez zabezpieczenia. Moje pytanie brzmi: jak duże jest ryzyko zajścia w ciążę, bo zgodnie z ulotką przez pierwszy tydzień powinny być stosowane dodatkowe zabezpieczenia. Czy jest konieczna tabletka 72 godziny po? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Nie powiem nigdy, że tabletka po jest niezbędna, gdyż uważam, że jest to duża dawka hormonów, która obciąża organizm (szczególnie jako dodatek do codziennie przyjmowanej antykoncepcji), a ponadto jej przyjęcie wiąże się z możliwością zahamowania implantacji (zagnieżdżenia się) zarodka w endometrium, co można śmiało nazwać działaniem wczesnoporonnym. Do współżycia doszło 6-go dnia przyjmowania tabletek, a więc prawie że udało się Pani dotrwać do przepisowych 7 dni. Myślę, że ryzyko poczęcia jest minimalne. Dla pewności, proszę wykonać test ciążowy pod koniec 7-dniowej przerwy, najlepiej z krwi (badanie stężenia betaHCG we krwi), który jest pewniejszy we wczesnej ciąży niż test z moczu.

Pozdrawiam serdecznie!