Ryzyko zarażenia chorobami wenerycznymi po kontakcie z prostytutką

Seks z tirówką, który polegał na penetrowaniu pochwy palcami, czy może dojść do zarażenia chorobami wenerycznymi, takimi jak kiła, rzeżączka itp. Do tego pocałunek w usta z języczkiem. Feralne zdarzenie miało miejsce 13 czerwca. Co mam robić - badanie - jakie? Czy czekać na objawy? Gdzie mogą się pojawić?

Lek. Marta Hat

Witam! Tak jak wcześniej wspominałam ryzyko zakażenia chorobami wenerycznymi jest niewielkie - pod warunkiem, że na skórze nie było otwartych ran. Choroby przenoszone drogą płciową są transmitowane głównie przez kontakt z krwią, spermą, preejakulatem, śluzem szyjkowym osoby zakażonej. Jeżeli na palcach nie było ran, które dawałyby możliwość kontaktu krew-śluz szyjkowy nie należy się obawiać. Jeżeli jednak nadal się Pan niepokoi można wykonać odpowiednie badania. ->Kiła jest wywoływana przez krętek blady, który wnika do organizmu najczęściej w okolicznościach kontaktu płciowego, przez mikrouszkodzenia skóry i błony śluzowej. Okres wylęgania wynosi zazwyczaj około 2-4 tygodni, zmiana pierwotna pojawia się zwykle w miejscu wniknięcia - tj. w Pana przypadku mogłaby pojawić się w jamie ustnej (w przypadku, gdy partnerka miała zmiany kiłowe w gardle) bądź na palcu. Badania pozwalające wykryć zakażenie kiłą są miarodajne w zależności od rodzaju badania - po 3- 6 tygodniach. Rzeżączka jest chorobą przenoszoną typowo drogą płciową, wykrywa się ją przez wykrycie bakterii w materiale mikroskopowym bądź posiewu. Pozdrawiam serdecznie!