Ryzyko zarażenia dziecka WZW typu B podczas porodu

Choruje przewlekle na wzwb a w zasadzie w ciąży dowiedziałam sie ze jestem hbs dodatnia i jest to stan chroniczny. Pytanie dotyczy dziecka. Syn przyszedł na świat poprzez planowane cesarskie cięcie (mieszkam w Niemczech ) zaraz po porodzie otrzymał immunoglobuline oraz szczepionke. Jak duże jest ryzyko ze został zarażony ? Czy powinnam to sprawdzić czy moge byc pewna ze zastosowane szczepienia oraz cesarka pozwolily uchronić mojego synka ?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Szczepienie i podanie immunoglobuliny oraz rozwiązanie poprzez cięcie cesarskie zniwelowały ryzyko zakażenia praktycznie do zera. Jednak po ukończeniu pierwszego roku życia, może Pani wykonać kontrolne badania (rutynowo się tego nie stosuje).