Ryzyko zarażenia mononukleozą poprzez pocałunek

Witam. Chciałabym dowiedzieć się, czy istnieje jeszcze ryzyko zarażenia się mononukleozą przez pocałunek z osobą, z którą miało się już tego typu kontakt przez cały czas zarówno przed, jak i zaraz na początku występowania u niej objawów? Czy jeżeli u drugiej osoby objawy wystąpiły już ponad 3 tygodnie temu, a ja ciągle jestem zdrowa, to najprawdopodobniej muszę mieć już przeciwciała z okresu dzieciństwa? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Renata GrzechociĹska

Okres wylęgania wynosi 30-50 dni, a zaraźliwość utrzymuje się do 5 dni od pojawienia się wysokiej gorączki. Choroba pozostawia trwałą odporność, więc jeśli już ją Pani przebywała ryzyko ponownego zakażenia jest bliskie zero.