Ryzyko zarażenia sepsą przez pocałunek

Witam serdecznie. Mój syn, który ma 14 lat znalazł sobie dziewczynę. Wiadomo... młodzieńcza miłość. Jako że jest do mnie bardzo przywiązany pyta się mnie czy poprzez częste całowanie się (jak to zawsze dochodzi do wymiany śliny) można zachorować na sepsę lub meningokoki (niezbyt się orientuję)? Słyszałam już, że sepsa to reakcja organizmu na jakieś wirusy/bakterie. Naczytał się dużo w internecie i teraz przeżywa. Czy ma się czym martwić? Czy spokojnie może robić "to co robi"? Pozdrawiam gorąco.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Nie można wpadać w panikę. Ogrom par całuje się i nie choruje. Sepsa to uogólniona reakcja organizmu na zakażenie konkretnym drobnoustrojem. Rzeczywiście jest to stan bardzo groźny, nie mniej jednak nie tak łatwo do niego doprowadzić. Tak więc młodzieńcza miłość może rozkwitać :)