Rzadkie wizyty w toalecie i chęć poprawy metabolizmu

Jak poprawić metabolizm. Mam problem, gdyż do toalety chodzę raz na 2,3 dni.
ponad rok temu

Witam serdecznie, z pewnością pomoże Tobie aktywność fizyczna (jeśli jej brakuje). Ruch zwiększa motorykę jelit, a tym samym pomaga w wypróżnianiu. W przypadku diety - warto wzbogacić ją w produkty zawierające błonnik pokarmowy nierozpuszczalny (brązowy ryż, kasza gryczana, otręby, pieczywo razowe), można zwiększyć spożycie produktów mlecznych bogatych w bakterie prebiotyczne, warto dodać nieco ostrych przypraw (jeśli nie ma problemów ze strony układu pokarmowego). Zdecydowanie należy zwiększyć ilość zjadanych posiłków w ciągu dnia (5-6) i jadać o regularnych porach.

Witaj, Prawidłowa częstość oddawania kału to co 1 lub 2 dni. Zbyt rzadkie chodzenie do toalety może być spowodowane kilkoma przyczynami: - zbyt mała ilość wypijanych płynów - zaburzenia flory bakteryjnej - zbyt mała ilość błonnika w diecie - choroby jelit (zespół jelita drażliwego, nowotwory). Staraj się wprowadzić nastepujące zmiany do swojego żywienia. Jedz więcej warzyw i owoców, unikaj czekolady i kakao - działa zapierająco. Ziemniaki zastąp kaszami - jęczmienna, jaglana, gryczana. Zamiast pieczywa pszennego (białego) jedz żytnie - brązowe, ciemne. Wieczorem przed snem wypijaj przez około 1 tydzień napar z lnu. Do szklanki gotującej się wody wsyp 1 łyżkę ziaren lnu. Parz około 1-2 godziny i wypijaj (z ziarnami). Co 2 dzień rób koktajl z jogurtu naturalnego (o jak najdłuższej dacie ważności) i banan. Do niego możesz dodać także parę truskawek. Napój ten korzystnie wpływa na florę bakteryjną jelit. Jako przekąskę zjadaj 3- 5 śliwek. Przez pierwsze dwa dni wprowadzania zmian możesz skomplementować dietę probiotykami np. Lakcid, Linex, zażywaj je 3 razy dziennie. Jeżeli problem się będzie utrzymywał to zgłoś się do lekarza, może faktycznie cierpisz na zespół jelita wrażliwego. Pozdrawiam, Aneta Kościołek