Rzucenie palenia papierosów a astma oskrzelowa

Dzień dobry. Moja mama od wielu lat leczy się na ciężką astmę oskrzelową. Niestety, do tego też pali ok. paczki dziennie. Namawiam ją na rzucenie, już nawet miałam jej kupić plastry (żeby głód nikotynowy nie zniechęcił jej od razu), jednak boję się, że w przypadku nagłego zaprzestania palenia, a co za tym idzie oczyszczania się płuc, astma może się nasilić i to zagrozi jej zdrowiu. Wizytę ma w grudniu, jednak wolałabym nie tracić czasu i zawalczyć o jej zdrowie już teraz.Czy są podstawy do obaw?

Proszę porozmawiać z mamą o tym jak bardzo szkodliwe jest dla Niej,osoby chorującej na astmę oskrzelową podrażnianie dodatkowo oskrzeli dymem tytoniowym i spróbować namówić Ją do ustalenia granic stopniowego ograniczania ilości wypalanych papierosów.Np. co 2 lub 3 dni o 1 sztukę mniej aż dojdzie do całkowitego odstawienia.