Sądzę, że jestem okropna, niczego nie robię dobrze - czy możliwe, że depresja wróciła?

Jestem zwykłą 13-latką. Chociaż może nie taką zwykłą. W tym roku, w styczniu została u mnie zdiagnozowana depresja. Brałam leki, wszystko szło ku dobremu. Według lekarki byłam już zdrowa, ale teraz, głównie wieczorami, nachodzą mnie czarne myśli. Myślę o samobójstwie, o samookaleczaniu się. Już kiedyś to robiłam, ale przestałam. Nie wiem co mam robić, źle się czuję, nie chce mi się wstawać z łóżka. Sądzę, że jestem okropna, niczego nie robię dobrze, całe zło świata to moja wina... Nie wiem co mam robić, proszę o pomoc...

Witam!
Depresja wieku dojrzenia jest trudną dolegliwością. Warto, żebyś opowiedziała o swoich myślach i lękach swojemu lekarzowi. Będzie mógł zalecić kolejne środki mające na celu poprawę Twojego stanu psychicznego.
Porozmawiaj także z rodzicami na temat rozpoczęcia przez Ciebie psychoterapii. Pozwoli ona utrwalać pozytywne zachowania, będziesz uczyła się, jak radzić sobie z problemami i będziesz poznawała efektywne sposoby rozwiązywania trudności. Rodzice muszą wyrazić zgodę na taki rodzaj pomocy. Możesz o takie możliwości zapytać swojego lekarza, który będzie mógł udzielić Ci informacji, gdzie w swojej okolicy możesz skorzystać z tego rodzaju pomocy.
W ciężkich momentach zachęcam do korzystania z pomocy telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111.

Pozdrawiam