Samobadanie glukozy

witam serdecznie. Czy jeśli w badaniach krwi cukier wyszedł raz 98mg/dl kolejne badanie 90 mg/dl a kolejne badanie glukometrem w ciągu 8 dni były następujące 102 mg/dl , 91mg/dl , 83mg/dl ,96 mg/dl ,87 mg/dl ,100 mg/dl ,81 mg/dl ,95 mg/dl oraz 91 mg/dl czy jest to powód do zmiany trybu ,życia diety itd, dodam iż w dni kiedy był badany cukier glukometrem nie jadłam, słodyczy, ziemniaków, ryżu, owoce tylko do 16, pieczywo ciemne

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Wyniki samokontroli należy zweryfikować badaniem laboratoryjnym Proszę udać się na wizytę do lekarza rodzinnego, który zleci odpowiednie badania.

Medycznie nie żadnego uzasadnienia dla obsesyjnych samokontroli glukozy glukometrem u osób, które nie chorują na cukrzycę. Są ścisłe rekomendacje badań przesiewowych w kierunku tej choroby. W przypadku kobiety w Pani wieku jeśli nie na Pani nadwagi, otyłości, krewnych z cukrzcą, prowadzi Pani zdrowy tryb życia i nie przebyła Pani cukrzycy w ciąży uzasadnione jest oznaczenie glikemii na czczo co 2-3 lata w warunkach laboratoryjnych. Jeśli należy jednak Pani do grupy zwiększonego ryzyka to o czystości badań w kierunku cukrzycy decydować powinien lekarz prowadzący.