Samookaleczanie, lęk, myśli samobójcze i zmienny nastrój u 13-latki a schizofrenia

Witam,mam 19 lat jednakże zauważyłam u mojej przyjaciółki która ma 13 lat blizny po cięciu pisała ona kilka razy list pożegnalny oraz chciała zażyć spora ilosc leków usypiających.Zaradziłam jej udanie się do psychologa bądz poinfor.o tym mamie lecz ona nie chce o tym słyszeć.Ma także lęk w granicach po 16 godz. widzi twarze ludzi których nie ma stała się bardziej podejrzliwa czy może mieć schizofrenie? ma także mysli samobójcze oraz zmienny nastroj jak juz wzesniej wspomniałam.Prosze o pomoc.

Witam, sprawa wygląda na bardzo poważną. Myślę, że to ważne aby poinformowała Pani o tych objawach rodziców przyjaciółki lub wychowawcę w jej szkole. Pani przyjaciółka bez wątpienia potrzebuje pomocy. Pozdrawiam

Podobne objawy mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie- schizofrenii, być może zaburzenia osobowości lub depresja z objawami psychotycznymi. Powinien ją zobaczyć specjalista, by postawić diagnozę i rozpocząć leczenie. Może warto porozmawiać z jej bliskimi?

Dzień dobry.

Opisana przez Panią sytuacja jest wysoce niepokojąca. Pani przyjaciółka ma 13 lat, więc należałoby opowiedzieć o swoich spostrzeżeniach jej rodzicom, którzy na dzisiaj odpowiadają za jej zdrowie. Dziwić może jednak, że rodzice nie dostrzegli zmiany zachowania Pani przyjaciółki oraz blizn po cięciach. Być może po prostu się nie interesują córką i to jest zasadnicza przyczyna jej zachowań? Tacy rodzice w przypadku problemów zwykle "przekazują" dzieci specjalistom (psychologom, psychiatrom), zapominając, że najbardziej lecząca bywa ich miłość i zainteresowanie dzieckiem. Pomimo tego jednak, biorąc pod uwagę wiek Pani przyjaciółki, należałoby chyba im o wszystkim powiedzieć.

Pozdrawiam.