Samotność i problemy z nawiązywaniem znajomości

Witam! Mam 21 lat. Od dłuższego czasu borykam się z samym sobą. Mam na myśli normalne sytuacje miedzy ludźmi - mi sprawiają problemy. Czasami jest tak, że robię się czerwony na twarzy i mam ochotę uciec. Teraz trochę to opanowałem i czując, że zaraz będę czerwienił na twarzy wychodzę do toalety, ale ileż można razy wychodzić do WC. Np. wczoraj byłem z dziewczyną w barze na bilardzie, spięty, co chwilę sięgałem po szklankę z napojem. Chcę przez to powiedzieć, że od dłuższego czasu mam problemy z kontaktami między ludźmi. Czasami jest tak, że mam wrażenie jakby wszyscy się na mnie patrzyli albo w pracy wydaje mi się, że ktoś rozmawia na mój temat.

Stresuję się w normalnych sytuacjach. Napięty brzuch (jakby ścisk wnętrzności), kłopoty z oddychaniem (czasami wstrzymuje powietrze), jeszcze temu towarzyszy lęk. Jest to bardzo dziwny stan. Choć udało mi się z niego raz wyjść i byłem spokojnym, szczęśliwym młodzieńcem tylko przez jakiś tydzień. Pracuję w Anglii, mieszkam z rodzicami i dziewczyną w osobnym budynku. Walczę z samym sobą medytując, ćwicząc, ale wciąż brak towarzystwa. Wszystkich przyjaciół zostawiłem w Polsce, tęsknię za nimi, a nawiązywanie nowych znajomości przychodzi mi z trudem z powodu tych problemów, które opisałem wyżej. Nie wiem co z tym robić. Błagam o pomoc, bo nie chcę tak dłużej żyć.

Witam Pana serdecznie!

Zmiana otoczenia i miejsca zamieszkania niewątpliwie ma silny wpływ na Pana samopoczucie, może to wzmagać poczucie niepewności, które normalnie także towarzyszy osobom w Pana wieku. Jest Pan w okresie w którym powoli wkracza się w dorosłe życie i podejmuje decyzje które je definiują, bez oparcia w przyjaciołach i rodzinie trudno jest sobie z tym radzić.

Cieszę się, że podejmuje Pan pewne próby zmiany sytuacji – medytacja niewątpliwie wpływa na redukcję stresu a przez to ułatwia funkcjonowanie społeczne. Podobne działania mają także ćwiczenia oddechowe, które pozwalają uspokoić reakcję organizmu na sytuację stresową a więc wpływają na obniżenie ciśnienia krwi i tętna. Szereg takich ćwiczeń znajdzie Pan z pewnością w internecie. Jednak najważniejszym z nich powinno być przebywanie z innymi ludźmi i wchodzenie w interakcje społeczne – tylko w ten sposób będzie Pan mógł opanować pojawiający się lęk. Proszę zacząć wychodzić z domu z osoba której Pan ufa i z którą czuje się Pan dobrze np. ze swoją dziewczyną. Takie ćwiczenie w praktyce pomoże zredukować lęk a z czasem pozwoli się poczuć komfortowo w towarzystwie nowo poznanych osób. Unikanie interakcji społecznych może prowadzić do pogłębienia Pana lęku a w konsekwencji całkowitej izolacji.

Nie wiem jak długo ten stan trwa już u Pana, ale mimo wszystko proponuję zastosowanie się do moich wskazówek i podjęcie próby zmiany tej sytuacji. Jeśli jednak zauważy Pan, że wszelkie działania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów wówczas serdecznie zachęcam do konsultacji z psychologiem. Taka konsultacja pozwoli ostatecznie rozwiać obawy odnośnie przyczyn pojawiającego się lęku oraz czerwienienia się a w konsekwencji przygotować odpowiednia terapię.

Pozdrawiam