Sarkoidoza a zmiany zwyrodnieniowe stawów

Mąż zachorował na sarkoidozę w 1997r miał usunięty guz śródpiersia wielkości pięści (śred. 10cm) ma zmiany płucne i zwłóknienia choruje na nadciśnienie i od dłuższego czasu postępujące zmiany zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa czy te choroby są ze sobą powiązane czy są wynikiem sarkoidozy?

Lek. Bartosz Małek

Szanowna Pani,
Zmiany płucne i zwłóknienia mogą być związane z sarkoidozą. Zmiany zwyrodnieniowe są bardziej charakterystyczne dla wieku aczkolwiek sarkoidoza może przebiegać również z zajęciem stawów.