Sarkoidoza oraz podejrzenie HIV u krwiodawcy

Witam! Mam następujące pytanie. Jestem honorowym krwiodawcą. Ostatni raz oddawałem krew w połowie marca, zostałem dopuszczony do oddania, więc moja krew była zdrowa. Po ok. 2 tygodniach od wizyty w krwiodawstwie zachorowałem na zapalenie stawów (skokowych). Typowe objawy to spuchnięte stawy skokowe ich ból oraz wieczorami gorączka do 38 stopni C, zostałem położony na oddziele reumatologii w szpitalu. Robiono mi prześwietlenie płuc i różnorakie badania krwi. Podczas pobytu dowiedziałem się, że mam powiększone węzły chłonne płuc (na wypisie napisano: poszerzone policykliczne cienie wnęk obu płuc najpewniej w wyniku powiększonych węzłów chłonnych). W badaniu na posiew krwi wykryto Staphylococcus haemoliticus (napisano na wypisie: odporny na Vanocomycin, Quinupristin poza tym oporny na wszystkie antybiotyki; badanie kontrolne;/-/bakterii nie wyhodowano). Czyli zrozumiałem że bakterie usunięto. Poinformowano mnie, że to podejrzenie sarkoidozy i skierowano do Warszawy do IGiCP. Tam wykonano mi kolejne badania, tj. badanie krwi, spirometrie, tomografię płuc oraz bronchoskopie. Krew nic nie wykazała, bronchoskopia również a przy tomografii miałem następujący opis (powiększone węzły chłonne wszystkich grup śródpiersia i wnęk, węzły przytchawiczne dolne prawe 20mm, węzły wnęk i podstrogowe do 30-35 mm. Niewielkie węzły chłonne w nadbrzuszu i pachowe nie przekraczające 10 mm. Zmiany rozsiane drobnoguzkowe zlokalizowane przy szczelinach między płatowych, pęczkach naczyniowo oskrzelowych i podopłucnowo. W segmentach podstawnych większe podopłucnowe konglomeraty zmian do 24 mm gł. w płucu lewym odcinkowo pogrubiałe przegrody. Jamy opłucnowe wolne pogrubiałe przegrody. Jamy opłucnowe wolne. Obraz nasuwa podejrzenie sarkoidozy I/II). Wizyta u lekarza nie potwierdziła sarkoidozy, chociaż jak sama powiedziała wszystko na to wskazuje, ale zdziwiły mnie pytania czy nie chudnę, czy nie mam gorączki, czy nie jestem senny itd. Rok temu miałem kontakt seksualny bez zabezpieczenia z niedawno poznaną kobietą, jednak po tym okresie 3 razy oddawałem krew oraz na początku lutego miałem kontakt oralny z inną kobietą i po tym oddałem krew raz o czym pisałem wyżej. Później zaczęły się moje problemy ze zdrowiem. Może nie potrzebnie się stresuję, ale po kontakcie seksualnym w zeszłym roku czytałem sporo o HIV i pytania, które zadawał mi lekarz przypomniały mi jak czytałem o wirusie HIV. Mam pytanie, czy możliwe jest, że jestem zakażony wirusem HIV, mimo iż kilka razy oddawałem krew. Czy badania krwi na oddziale reumatologi i teraz przy badaniach na sarkoidozę wykryłyby HIV. Czy możliwe jest to, że w krwiodawstwie by tego nie wykryli. Czy możliwe, jeśli byłbym zakażony by w szpitalu nikt tego nie zauważył zarówno w jednym, jak i drugim?

Witam! Opis dolegliwości oraz wyników przeprowadzonych badań rzeczywiście sugeruje sarkoidozę. Potwierdzić lub wykluczyć powyższe rozpoznanie można na podstawie wyników biopsji węzłów chłonnych lub błony śluzowej oskrzeli, tudzież popłuczyn oskrzelowych, które powinny zostać pobrane podczas bronchoskopii. Jeśli chodzi o pytania zadawane przez lekarza - są to tzw. objawy niecharakterystyczne, wchodzące w skład obrazu klinicznego wielu chorób, z których jedna jest AIDS, ale również mogą towarzyszyć m.in. sarkoidozie i wielu innym schorzeniom. Jako dawca krwi przechodzi Pan regularne badania serologiczne-jak rozumiem oddawał Pan krew po wspomnianych kontaktach seksualnych - jeśli tak, był Pan badany. Oczywiście nie mogę dać Panu gwarancji, że nie doszło do zakażenia, gdyż teoretycznie mozliwe jest nie wykrycie przeciwciał - tzw. okienko serologiczne. Jeśli jednak był Pan szczery w trakcie przeprowadzania wywiadu w centrum krwiodawstwa, to obowiązujące tam procedury w razie wątpliwości nakazywałyby ew. powtórzenie badań w czasie wykluczającym wspomniane okienko serologiczne. Co innego, jeśli się Pan nie przyznał do owych kontaktów. Pozdrawiam