Sarkoidoza płuc i powiększone węzły chłonne

Mój Chłopak od 2010 roku ma zdiagnozowaną sarkoidozę płuc. Dosyć długo była to choroba w I stadium. Teraz jest to stadium II. Ma zajęte węzły chłonne, które sięgają nawet do 36mm wielkości. Ponadto chłopak bardzo nadużywa alkoholu. W ciągu trzech miesięcy, kiedy pił bardzo często powiększonych węzłów przybyło, a pozostałe powiększyły się. Czy jego alkoholizm ma wpływ na jego stan zdrowia? Jakie mogą być tego konsekwencje?

Lek. Katarzyna Szymczak

Nadużywanie alkoholu może mieć wpływ na przebieg choroby, dodatkowo pogarsza pracę innych narządów m.in. wątroby, trzustki. Wskazana abstynencja.