Sarkoidoza po 60-tce

witam,mam 60 lat i od dwóch lat choruje na sarkoidoze /w tej chwili jest ok./lekarz zasugerowal mi badanie densytometryczne ,czy to ma sens i czy sarkoidoza może być przyczyna osteoporozy a ponadto jeszcze mi zalecil badania kardiologiczne/m.in./holtera/ nadmieniam ze czuje się dobrze i nie zauwazylam zadnych istotnych zmian w moim samopoczuciu i czy mogę się już czuc wyleczona z tej sarkoidozy /była to sark. o ostrym charakterze pozdrawiam-irena

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, badanie densytometrycznie kości jest wskazane u kobiet po menopauzie niezależnie od faktu sarkoidozy i ma ono sens wobec profilaktyki osteoporozy (nie zaleca się przyjmowania leków zapobiegających osteoporozie "w ciemno"). Sarkoidoza może być również (w ok. 30%) przyczyną arytmii, mogących zagrażać życiu, stąd badanie holterowskie jest sugerowane, aby wykluczyć ew. zaburzenia rytmu serca.
Obecnie nie istnieją kryteria pozwalające na 100% pewność, że sarkoidoza nie będzie miala charakteru przewlekłego i nie pojawią się nawroty choroby w przyszłości, stąd zalecane są regularne kontrole u lekarza prowadzącego.