Schematy przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych

Witam, 13 dostałam miesiączkę, dziś wykupiłam tabletki L*** antykoncepcyjne, wiem że powinnam zacząć od 1 dnia kolejnego cyklu. Jednakże chciałabym np. od dziś lub jutra 23.08 - jakie to rodzi konsekwencje - czy mogę? Jeśli rozpocznę - to kiedy uzyskam pełną ochronę. Czy jeśli rozpocznę od 10 dnia (jutro to będzie 10 dzień cyklu) - pociągnąć do końca całe opakowanie. 31 sierpień - 2 września wróci mój mąż, po długo miesięcznej pracy poza granicami. Na chwilę obecną mamy 2 dzieci i nie planujemy - a nie chcę, aby tylko on po długiej przerwie brał odpowiedzialność na siebie (prezerwatywa, stosunek przerywany). Niestety dopiero dziś udało mi się dostać na wizytę do ginekologa i nie zapytałam - jak to teraz wygląda, czy mogę od 10 dnia i jakie konsekwencje i jak długo brać.

Lek. Marta Hat

Witam! Oczywiście można rozpocząć stosowanie tabletek w dowolnym momencie cyklu jednakże wpływa to na ich skuteczność. Istnieją dwa podstawowe schematy rozpoczęcia stosowania tabletek antykoncepcyjnych: - pierwsza tabletka zostaje przyjęta pierwszego dnia cyklu (czyli w pierwszym dniu miesiączki), - pierwsza tabletka zostaje przyjęta w dowolnym momencie cyklu. W pierwszym przypadku skuteczność antykoncepcji powinna być zachowana teoretycznie od przyjęcia pierwszej tabletki, natomiast w drugim przypadku zaleca się stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji przynajmniej przez tydzień. Dla zwiększenia skuteczności przy stosowaniu pierwszego opakowania tabletek można wspomagać się dodatkowymi metodami. W razie wątpliwości należy odwołać się do informacji zawartych w ulotce konkretnego preparatu. Pozdrawiam serdecznie!