Schizofrenia a otrzymanie renty

Witam.syn mojej przyjaciółki cierpi na schizofrenię.Jest po kilku pobytach w szpitalu,były próby samobojcze,leczy się,bierze leki,jest zarejestrowany jako bezrobotny.Czy istnieje mozliwość,aby mógł starać się o rentę?Jeżeli tak,jaka jest procedura?Z góry dziekuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Witam serdecznie,
Tak, może się starać o rentę socjalną lub chorobową. W tym celu należy poprosić lekarza prowadzącego o zaświadczenie o stanie zdrowia, a następnie wziąć z ZUSu odpowiedni wniosek.
Pozdrawiam

Witam Panią Serdecznie,

Jest taka możliwość, lekarz pierwszego kontaktu wydaje zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia, z wnioskiem o przyznanie renty.
O przyznaniu renty decyduje zespół lekarzy orzeczników ZUS.

Życzę, żeby się udało,
irena.mielnik.madej@gmail.com