Schizofrenia u 25-latka a palenie papierosów

witam .mój 25 letni syn chory od 18 r na schizofrenie paran. palił zawsze.ale teraz 2 paczki dziennie ,kaszle niemiłosiernie ,mysle ze leki ,a przyjmuje rispolept consta co 2 tyg icodz. 10mg olanzapiny na wieczór nmiej działają .żadne argumenty do niego nie trafiaja . a gdybym mu nie wydzielała to paliłby wiecej.w przeszłosci palił marihuane i napewno amf.i alkohol. Jak mu pomóc. o terapi nie ma mowy wszystko odrzuca.

Farmakoterapia i psychoterapia są konieczne w przypadku leczenia schizofrenii. O ile palenie jest często spotykane wśród pacjentów (jest często ich jedynym zajęciem i hobby), to w większości nie ma wpływu na działanie leków i leczenie schizofrenii. Na pewno jednak jest szkodliwe. Wato motywować syna do podjęcia psychoterapii (np na Dziennym Oddziale Psychiatrycznym). Będzie miał także zajęcie i wypełnienie czasu, kontakty z innymi, możliwości aktywizacji i rozwoju.