Schizofrenia u 27-letniego syna

Witam, Czym złagodzić dawcy ból w lewej piersi,2 lata temu miałam kilka cyst i biopsje,ból jest taki sam jak kiedyś.? 2) jak pomoc młodemu synowi 27lat kt od 7 lat zachorował na schizofrenię,niszczą go leki,bierze Depot domisniowo,jak dl to wytrzyma? palilby papierosy non stop ,to bardzo go niszczy,ja nie umiem temu zaradzić, proszę mi podpowiedziec jaj mogę go wyrwać z tego innego swiata w kt sie obecnie znajduje ?

Schizofrenia dotyka dwóch bardzo istnych aspektów życia - zawodowego i społecznego. Osoby chore bardzo często są nieaktywne zawodowo, mają problemy ze znalezieniem pracy, przez co zazwyczaj są na utrzymaniu własnych rodziców. Drugi aspekt to kontakty społeczny. Chorzy często wycofują się z relacji z innymi ludźmi, mają problemy w nawiązywaniu przyjaźni, bardzo często zamykają się we własnej samotności.
Na poziom funkcjonowania osoby ze schizofrenią ma istotne znaczenie jej aktywność zawodowa oraz kontakty z innymi ludźmi, tzn, że osoba taka lepiej radzi sobie a objawy są mnie dotkliwsze jeśli pracuje i utrzymuje kontakty społeczne z osobami z poza rodziny. Ważne dla lepszego przebiegu choroby jest wsparcie jakie otrzymuje od ludzi ale głównie od osób innych niż rodzina.
W większych miastach istnieją specjalne organizacje, ośrodki gdzie osoba chora może spędzać czas z innymi ludźmi, często swoimi rówieśnikami, nawiązywać przyjaźnie. Organizacje te, jak np. Fountein House przygotowują osoby i pomagają im znaleźć pracę, taką by była odpowiednia do ich możliwości.
Możliwość pracy, zarobku, pewnej niezależności finansowej oraz utrzymywanie kontaktów z innymi ludźmi ma istotny wpływ na zdrowie psychiczne osoby.
Schizofrenia to nie tylko epizody psychotyczne ale również duże trudności w funkcjonowaniu społecznym dlatego warto by oprócz farmakoterapii zadbać sferę psychiczną osoby, wzmocnić jej samoocenę, poczucie własnej wartości i wiarę w swoje możliwości. Tu może być przydatna pomoc psychologa.
Nie wiem czy moja odpowiedź jest wystarczająca na twoje pytanie, mam nadzieje, że w jakimś stopniu będziesz mogła ją wykorzystać. W całej sytuacji warto pamiętać również o sobie. Jeśli będziesz czuć się dobrze ze sobą to łatwiej będzie ci pomóc swojemu dziecku.
Co do papierosów to udowodniono, że nikotyna osłabia negatywne skutki schizofrenii, dlatego tak dużo osób chorych jest uzależnionych. Może to pomoże Ci inaczej spojrzeć na na problem palenia syna.

Serdecznie pozdrawiam.