Schodzenie się rzepki kolanowej do zewnątrz

Witam serdecznie, mam problem z kolanem. przy zgięciu stawu rzepka podobno mi "schodzi" na bok, do zewnątrz (tak powiedzial ortopeda) dostałem skierowanie na fizjoterapię, ale na prywatne leczenie nie mam pieniędzy, na nfz będę długo czekał. co mógłbym robić z tym samemu, w domu? czy jakaś dieta może wspomóc regenerację? Poza tym prawdopodobnie brakuje mi mazi w kolanie, i pytanie to samo: czy odpowiednią dietą mogę to zbilansować? W.

Aleksander Ropielewski

Na obie dolegliwości najlepiej pomoże fizjoterapia. Skuteczne są ćwiczenia na równoważniach oraz aktywizujące głowę przyśrodkową mięśnia czworogłowego, a także rozciąganie pasma biodrowo-piszczelowego.