Schudnąć 8 kg!

Witam. Mam na imię Paula, mam 15 lat, ważę 68 kg przy wzroście 162! Jestem bardzo nie zadowolona odkąd zaczęłam dorastać bardzo się wstydzę swojej wagi. Chciałbym zaznaczyć,że uprawiam sport codziennie ,gram w koszykówkę. Lecz chciałabym na początek zrzucić 8 kg! Chociażby zacząć od tego. Ciągle stosuję jakieś diety, zrzucam przyznaję, lecz potem znów zaczynam jeść i wracam do swej wagi. Proszę o pomoc. Jaką dietę stosować? Jak się odżywiać?

Witam,

Twoje BMI wynosi 25,95.
Na siatce centylowej odpowiada to dokładnie linii 97 centyla, od której rozpoznaje się otyłość.
Pamiętaj jednak, iż treningi (zwłaszcza intensywne i regularne) doprowadzają do rozwoju tkanki mięśniowej, która jest cięższa od tkanki tłuszczowej.
Oznacza to, że część "nadmiernej masy ciała" może wynikać z rozbudowy muskulatury.
Na pewno nie powinnaś tracić wiary w uzyskanie ładnej sylwetki.
Rośniesz, Twój organizm się zmienia, sylwetka staje się bardziej kobieca.
Po prostu wystrzegaj się nadmiernej ilości słodyczy, fast-foodów i innych kalorycznych przekąsek.
Zamiast nich, możesz chrupać surowe owoce i warzywa.

Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:
-śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
-II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem.
Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły.
Nie można zapominać o śniadaniu.
Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli.
Należy dokładnie żuć każdy kęs.
Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.

To, co możesz zrobić to wyeliminować "bomby kaloryczne": cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, fast-foody, ciasta, ciasteczka, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

Jeśli chodzi o jedzenie w szkole, przykładowe zestawy na II śniadanie to:
1. Bułka pełnoziarnista, cienko posmarowana masłem, z plasterkiem chudej wędliny (np. szynki z piersi indyka/kurczaka, szynki gotowanej) i dużą ilością warzyw (mogą być zabrane oddzielnie w zamykanej miseczce, np. papryka, ogórek, pomidor). Warzywa możesz zjadać bez ograniczeń. Do takiego zestawu dobrze jest wypić niskotłuszczowy napój mleczny: kefir, maślankę (o pojemności 150 ml) lub sok wielowarzywny.
2. Jogurt odtłuszczony (150 ml) z muesli (30 g), z dodatkiem owocu (mandarynka/kiwi/pomarańcza/jabłko w ilości ok. 100 g).
3. Baton wielozbożowy z kubeczkiem jogurtu naturalnego, owoc.
4. Jogurt z ziarnami zbóż, owoc.
5. Sałatka wielowarzywna z dodatkiem np. tuńczyka czy porcji chudego mięsa - piersi z indyka, z bułką pełnoziarnistą.

W Twojej diecie codziennie powinno znaleźć się miejsce na:
- warzywa
- owoce
- produkty zbożowe (najlepiej pełnoziarniste)
- chude mięso/jaja/nasiona roślin strączkowych (wymiennie)
- mleko i nabiał (mogą być odtłuszczone)
- tłuszcze (masło,margarynę, oleje roślinne).
Piramidę Zdrowego Żywienia znajdziesz pod adresem:http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Itemid=5&lang=pl#piramida dzieci

Pozdrawiam