Schudnięcie 10 kg w wieku 14 lat a przemęczenie i dojrzewanie

Mam 14 lat i w krótkim czasie schudłam ponad 10 kg.Nie wiem czy dobrze zrobiłam ale czuje sie lepiej. Chociaż już jem normalnie nadal mam objawy bania sie przed przytyciem. Najgorsze jest to że na lekcjach wf-u szybko się męczę. Nigdy nie byłam dobra z wf-u ale też nie szło mi tak kiepsko. Strasznie się o to martwię.Wszędzie pisze że w okresie dojrzewania nie wolno się odchudzać.. Czy moje odchudzanie może mi zachamować dorastanie.? I Czy moje przemęczenie może być oznaką choroby.?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Tak jak napisałaś, w okresie dojrzewania samodzielne odchudzanie zdecydowanie nie jest zalecane. W przypadku wskazań do redukcji masy ciała, powinno się to odbywać pod okiem dietetyka lub lekarza. Jeśli jednak już schudłaś, to powinnaś pomyśleć o tym by Twoje aktualne odżywianie było jak najbardziej rozsądne i zdrowe. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, porozmawiaj z rodzicami i wspólnie skonsultujcie się ze specjalistą. A propos Twoich objawów, to mogą sugerować anemię - warto zatem wykonać podstawowe badania laboratoryjne.

Przyjmuje się, że zdrowe odchudzanie powinno następować w tempie 0,5 kg do 1 kg tygodniowo. Szybkie odchudzanie i w dodatku nieumiejętne jest szkodliwe. Piszesz, że lepiej się czujesz, ale to może wynikać z tego, że jesteś lżejsza i łatwiej Ci się poruszać. Z drugiej strony łatwo się męczysz, czyli Twoje odchudzanie było dla organizmu dużym obciążeniem. Prawdopodobnie Twoja dieta odchudzająca była niskokaloryczna, a przez to niedoborowa w składniki pokarmowe. Nie chodzi tu tylko o białko, tłuszcze, węglowodany, ale również o składniki mineralne i witaminy, które są bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Po pierwsze powinnaś iść do lekarza po skierowanie na badanie krwi i moczu, być może lekarz zaleci jeszcze inne badania. Może się okazać, że masz np. niedokrwistość i potrzebujesz suplementacji żelaza. Po drugie powinnaś teraz racjonalnie się odżywiać. Dieta powinna być zróżnicowana i zawierać wszystkie produkty żywnościowe w odpowiednich ilościach za wyjątkiem słodyczy i fast foodów, napojów słodkich i gazowanych. W czasie dojrzewania przy nadwadze, a tym bardziej otyłości należy się odchudzić, ale trzeba robić to powoli dostarczając organizmowi wszystkie niezbędne składniki. Najlepiej gdybyś skorzystała z pomocy dietetyka, który opracowując jadłospis wskazałby najlepsze dla Ciebie ilości owoców, warzyw, mięsa, ryb i produktów zbożowych w diecie. Diety jednostronne typu dieta Dunkana, albo Kwaśniewskiego itp. zaburzają metabolizm oraz pracę przewodu pokarmowego, są poza tym monotonne i zwiększają ryzyko wystąpienia w przyszłości schorzeń dietozależnych (cukrzyca, nadciśnienie, choroby sercowo-naczyniowe itp.). Często kończą się efektem jojo.

Okres dojrzewania jest ważnym okresem w życiu człowieka następuje rozwój wszystkich komórek organizmu, a brak składników odżywczych może ten proces zahamować. Podczas szybkiego chudnięcie następuje ubytek głównie tkanki mięśniowej i wody z organizmu zamiast tkanki tłuszczowej, co może powodować złe samopoczucie i osłabienie. Dobrze byłoby udać się do lekarza i wykonać podstawowe badania krwi, aby się upewnić czy faktycznie nic złego się nie dzieje. Twoje żywienie powinno obecnie być prawidłowe i w pełni pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze. Tylko taka dieta pomoże Ci uniknąć powrotu do poprzedniej wagi. Dobrze byłoby udać się do dietetyka, który pomoże zaplanować prawidłową dietę i sprawdzi czy Twoja obecna waga jest prawidłowa.