Schudnięcie przy niedoczynności tarczycy

witam , mam 13 lat i choruje na niedoczynnosc tarczycy , bardzo tyję , jak mogę schudnąć ?
13 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Przede wszystkim należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.
W diecie warto zadbać o odpowiednią ilość dobrych tłuszczy: oliwy z oliwek, oleju lnianego czy tranu. Łyżka codziennie rano pobudzi wątrobę do przemiany T4 w T3 a co za tym idzie zwiększy metabolizm.
Dobrze byłoby też zwiększyć liczbę posiłków do 5 - mniejszych objętościowo.
Niedoczynności, często towarzyszy insulinooporność, dlatego energii powinny dostarczać węglowodany trawione wolno, czyli przede wszystkim te, które znajdują się w produktach z pełnego ziarna (makaron razowy, pełnoziarniste pieczywo, kasze, płatki owsiane, brązowy ryż itp.)
Ważna jest też odpowiednia podaż białka z takich produktów jak chude mięso, ryby, produkty mleczne.
Białka w diecie wymagają wydatkowania przez organizm największej ilości energii. Przyspiesza to metabolizm nawet do 25%. Poza tym białko stymuluje produkcję hormonu wzrostu odpowiedzialnego za spalanie tkanki tłuszczowej.
Unikać należy natomiast słodyczy, kalorycznych przekąsek i żywności typu fast food.
Dobrze byłoby też zadbać o codzienną aktywność fizyczną w postaci dowolnych ćwiczeń.

Witam!
Przybieranie na wadze jest, niestety jednym z najczęstszych objawów niedoczynności tarczycy. Aby temu zapobiec konieczna jest systematyczna i skuteczna kontrola choroby podstawowej i stałe przyjmowanie leków. Myślę że warto skontrolować poziom hormonów (TSH, fT3, fT4) i skonsultować się z prowadzącym endokrynologiem. Poza tym polecam rezygnację ze słodyczy, wszelkich fast foodów i słodkich napojów oraz podjęcie systematycznej aktywności fizycznej.

Witam. Tarczyca jest odpowiedzialna za wytwarzanie hormonów regulujących przemianę materii, dlatego niedoczynność tarczycy jest chorobą wywołującą dolegliwości metaboliczne. Jej leczenie polega na podaży hormonów oraz zwiększonej dawki jodu – jeśli niedoczynności nie towarzyszy choroba Hashimoto (w tym wypadku jod ograniczamy). Jod znajduje się przede wszystkim w rybach morskich i owocach morza, a także w soli jodowanej (uwaga- nadmiar soli może wywołać nadciśnienie tętnicze). Źródłem jodu mogą też być wody mineralne (informacja o zawartości znajduje się na etykiecie).
Do substancji wolotwórczych, których należy unikać zalicza się: kapustę, kalafior, kalarepkę, brukselkę, soje, rzepę, brukiew, orzeszki ziemne i gorczycę. Należy również uważać na brokuły. Przy niedoczynności tarczycy warto też zwiększyć podaż białka, które zwiększa przemianę materii. Należy wybierać chude lub półtłuste produkty mleczne, jajka, chude mięso. Pamiętaj też o odpowiedniej podaży płynów minimum 1,5 l na dzień (ochronią nerki przed nadmierną podażą białka).Zapoznaj się również z artykułem http://abcodchudzanie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe Nie zapomnij o ćwiczeniach. Codziennie należy ćwiczyć około 30 minut. Polecam ćwiczenia ogólnorozwojowe takie jak jogging czy jazda na rowerze jak również basen. Pozdrawiam.

Przy niedoczynności tarczycy dieta jest bardzo istotna. Z jadłospisu najlepiej wykluczyć kapustę, kalafior, brukselkę, rzepę, brukiew, strączki (fasolę, groch, soję), a także cukry proste (słodycze, cukier, miód, dżemy), żywność mocno przetworzoną i fast foody. Należy zadbać o odpowiednią podaż białka, tłuszczy i węglowodanów.

Pozdrawiam,
k.wawrzyniak@odzywiajsiezdrowo.pl
www.odzywiajsiezdrowo.pl